Skip to content

119 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block29303
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
26%
Improvement Value:$428,700
74%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,989-0.6%
2024$13,071+40.1%
2023$9,330-0.4%
2022$9,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9394, Page 133Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5858, Page 5