Skip to content

144 Old Bergen Rd.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block29303
Lot3
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building ClassC0648
Description4S-B-35U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage648
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
53%
Improvement Value:$35,000
47%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,675-0.6%
2024$1,685+40.1%
2023$1,203-0.4%
2022$1,208+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft648DeedBook 98972, Page 584Recorded5/2/2025

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5334, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1926