Skip to content

55 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block29403
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,425
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
34%
Improvement Value:$198,400
66%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+7.3%
2024$6,254+44.7%
2023$4,322-0.4%
2022$4,340+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4097, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1920