Skip to content

235 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block29403
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,217
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
26%
Improvement Value:$238,000
74%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181-0.6%
2024$7,226+40.1%
2023$5,158-0.4%
2022$5,178+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9089, Page 389Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 8750, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1900