Skip to content

68 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block29403
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class16
Description2S+BT-B&F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
29%
Improvement Value:$240,800
71%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,559-0.6%
2024$7,606+64.4%
2023$4,628-0.4%
2022$4,645+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7963, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1895