Skip to content

94 Pearsall Ave.(Unit P0003)Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Feb 20, 2003

Property Information

Block29403
Lot39
QualifierP0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building ClassC0142
DescriptionGARAGE UNIT
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
80%
Improvement Value:$10,000
20%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,117-0.6%
2024$1,124+40.1%
2023$802-0.4%
2022$805+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 7038, Page 267