Skip to content

275 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2003

Property Information

Block29502
Lot30.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,695
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
33%
Improvement Value:$245,500
67%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211-0.6%
2024$8,262+40.1%
2023$5,898-0.4%
2022$5,920+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925