Skip to content

224 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2024
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block29502
Lot8.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description4S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,245,000
59%
Improvement Value:$875,400
41%
Total Assessment$2,120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,500+23.3%
2024$27,975
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024