Skip to content

12 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1970

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block29504
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$199,300
71%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237-0.6%
2024$6,276+40.1%
2023$4,480-0.4%
2022$4,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 9661, Page 191NU CodeNominal consideration (25)Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 4084, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1970