Skip to content

205 Neptune AvJersey City, NJ 07305

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block29601
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
32%
Improvement Value:$182,700
68%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022-0.6%
2024$6,060+40.1%
2023$4,326-0.4%
2022$4,342+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 9516, Page 915Recorded10/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1935