Skip to content

155 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1906

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block29602
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-CB-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,025
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
31%
Improvement Value:$184,500
69%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,973-0.6%
2024$6,011+40.1%
2023$4,291-0.4%
2022$4,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 9368, Page 323Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 9154, Page 480Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8828, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1906