Skip to content

133 Seaview Ave.(Block 29602 Lot 28)Jersey City, NJ 07305

Built 1925
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2007

Property Information

Block29602
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-10U-H

Assessment

Land Value:$350,000
23%
Improvement Value:$1,170,900
77%
Total Assessment$1,520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,962-0.6%
2024$34,175+40.1%
2023$24,395-0.4%
2022$24,486+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925