Skip to content

128 Gates Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07305

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block29602
Lot30.01
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description5-3S-10U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
19%
Improvement Value:$169,100
81%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,669-0.6%
2024$4,698+84.9%
2023$2,541-0.4%
2022$2,550+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 9124, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 2015