Skip to content

154 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1945

Last Sale Price
$43,800
Last Sale Date
Aug 26, 1981

Property Information

Block29602
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
37%
Improvement Value:$146,400
63%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189-0.6%
2024$5,222+40.1%
2023$3,728-0.4%
2022$3,742+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$43,800
DeedBook 3329, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1945