Skip to content

200 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block29602
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description2S-CBD-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$141,600
65%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,587-0.6%
2024$4,617+43.2%
2023$3,224-0.4%
2022$3,237+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7325, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1968