Skip to content

186 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Oct 24, 1997

Property Information

Block29701
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page297

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
30%
Improvement Value:$211,200
70%
Total Assessment$303,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784-0.6%
2024$6,826+40.1%
2023$4,873-0.4%
2022$4,891+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5382, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1962