Skip to content

204 Custer AveJersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$52,300
Last Sale Date
Dec 30, 1980

Property Information

Block29701
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page297

Building Details

Building Class---
Description3SBD3UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
26%
Improvement Value:$213,500
74%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406-0.6%
2024$6,447+40.1%
2023$4,602-0.4%
2022$4,619+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,300
DeedBook 3314, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1962