Skip to content

216 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block29701
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page297

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
27%
Improvement Value:$244,600
73%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,512-0.6%
2024$7,559+40.1%
2023$5,396-0.4%
2022$5,416+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,731DeedBook 9705, Page 905Recorded10/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962