Skip to content

211 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1902

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block29801
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$230,900
68%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,612-0.6%
2024$7,660+40.1%
2023$5,468-0.4%
2022$5,488+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 7763, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1902