Skip to content

54 Pamrapo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$636,300
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block29801
Lot65.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,242
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
27%
Improvement Value:$235,300
73%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,197-0.6%
2024$7,242+40.1%
2023$5,170-0.4%
2022$5,189+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$636,300

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 9860, Page 12Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 9857, Page 822Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8832, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1925