Skip to content

37 Bowers St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block3001
Lot2
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage809
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
22%
Improvement Value:$262,600
78%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481-0.6%
2024$7,527+40.1%
2023$5,373-0.4%
2022$5,394+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 9359, Page 185NU CodeAffiliated entity (3)Recorded11/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900