Skip to content

90 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Owner
---
Last Sale Price
$1,087,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block30101
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,000
39%
Improvement Value:$388,300
61%
Total Assessment$637,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+76.1%
2024$5,820+50.0%
2023$3,880-0.4%
2022$3,895+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,087,000
DeedBook 9936, Page 282Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9309, Page 102NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 7715, Page 242