Skip to content

24 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block30102
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-M-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
38%
Improvement Value:$148,500
62%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,315-0.6%
2024$5,348+40.1%
2023$3,818-0.4%
2022$3,832+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

DeedBook 8892, Page 197Recorded2/4/2013

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7768, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1925