Skip to content

34 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 7, 2005

Property Information

Block30102
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
33%
Improvement Value:$189,500
67%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315-0.6%
2024$6,355+40.1%
2023$4,536-0.4%
2022$4,553+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7708, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1925