Skip to content

228 Princeton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block30103
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$150,500
64%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,259-0.6%
2024$5,292+40.1%
2023$3,777-0.4%
2022$3,792+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9164, Page 387Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1925