Skip to content

24 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block30104
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$227,800
73%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940-0.6%
2024$6,984+40.1%
2023$4,985-0.4%
2022$5,004+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,808DeedBook 9616, Page 301Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9038, Page 582Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3398, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1915