Skip to content

Morris Canal(Block 30305 Lot 5.01)Jersey City, NJ 07305

Vacant Land

Last Sale Price
$40,000,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block30305
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page303

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,809,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,809,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,066+5.8%
2024$80,431+106.4%
2023$38,974-0.4%
2022$39,120+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000,000
DeedBook 9706, Page 874