Skip to content

201 Port Jersey Blvd.Jersey City, NJ 07305

Built 1973
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block30402
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page304

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-W-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage10.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,818,500
40%
Improvement Value:$10,230,700
60%
Total Assessment$17,049,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$380,709-0.6%
2024$383,096+40.1%
2023$273,469-0.4%
2022$274,492+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973