Skip to content

322 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$18,400,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block3201
Lot15.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,182,200
86%
Improvement Value:$186,800
14%
Total Assessment$1,369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,570-0.6%
2024$30,761+6.1%
2023$28,995
Property History

Property Sale

Sale
$18,400,000
DeedBook 9613, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1950