Skip to content

28 Terrace Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
May 18, 2020

Property Information

Block3304
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,600
48%
Improvement Value:$838,400
74%
Total Assessment$1,139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,445-0.6%
2024$25,605+40.1%
2023$18,278-17.8%
2022$22,226+14.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft3,492DeedBook 9496, Page 51Recorded7/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 9296, Page 231Recorded4/6/2018