Skip to content

313 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block3304
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
91%
Improvement Value:$14,100
9%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,497-0.6%
2024$3,519+40.1%
2023$2,512-0.4%
2022$2,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5316, Page 121