Skip to content

283 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Aug 22, 2005

Property Information

Block3304
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
47%
Improvement Value:$229,100
53%
Total Assessment$431,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,626-0.6%
2024$9,687+40.1%
2023$6,915-0.4%
2022$6,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 7662, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1925