Skip to content

153 Lincoln St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$213,900
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block3402
Lot2
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage937
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$194,400
72%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,016-0.6%
2024$6,053+40.1%
2023$4,321-0.4%
2022$4,337+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,900
Sq Ft937DeedBook 9962, Page 519Recorded2/4/2026

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft937DeedBook 9643, Page 375Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9643, Page 375

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 8970, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1900