Skip to content

125a Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block3403
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
28%
Improvement Value:$511,900
75%
Total Assessment$685,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,296-0.6%
2024$15,392+192.6%
2023$5,261+4.6%
2022$5,031+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9898, Page 891Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9819, Page 16Recorded4/29/2024

Property Sale

Sale
$895,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 9648, Page 599NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/11/2022

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 9521, Page 980Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3286, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1900