Skip to content

125 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block3403
Lot6.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
54%
Improvement Value:$165,000
46%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,039-0.6%
2024$8,089+40.1%
2023$5,774-0.4%
2022$5,796+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9846, Page 878NU CodeFamily (1)Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9399, Page 55NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 7107, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1920