Skip to content

149 Zabriskie St.(Unit C0042)Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block3406
Lot15
QualifierC0042
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building ClassC0470
Description4S-B-25U-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage509
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,500
56%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,807-0.6%
2024$3,831+40.1%
2023$2,735-0.4%
2022$2,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5158, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1930