Skip to content

177 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 31, 1993

Property Information

Block3406
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
49%
Improvement Value:$175,200
51%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677-0.6%
2024$7,725+40.1%
2023$5,515-0.4%
2022$5,535+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4586, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1900