Skip to content

186 Manhattan Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Date
Jul 11, 2002

Property Information

Block3503
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,412
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
55%
Improvement Value:$257,800
45%
Total Assessment$572,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,791-0.6%
2024$12,871+40.1%
2023$9,188-0.4%
2022$9,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6032, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1910