Skip to content

3312 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$467,900
Last Sale Date
Mar 30, 2007

Property Information

Block3503
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,694
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
37%
Improvement Value:$303,900
63%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,772-0.6%
2024$10,840+40.1%
2023$7,738-0.4%
2022$7,767+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$467,900
DeedBook 8204, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1910