Skip to content

101 Zabriskie St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07307

Built 1901

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block3601
Lot18
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$300,300
80%
Total Assessment$375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,380+35.7%
2024$6,177+40.1%
2023$4,409-0.4%
2022$4,426+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft724DeedBook 9788, Page 319NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2023

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft724DeedBook 8893, Page 31Recorded2/6/2013

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8192, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1901