Skip to content

201 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block3602
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,654
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
48%
Improvement Value:$243,500
52%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,517-0.6%
2024$10,583+40.1%
2023$7,555-0.4%
2022$7,583+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

DeedBook 9039, Page 645Recorded5/20/2015

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4722, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1900