Skip to content

195 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block3602
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
41%
Improvement Value:$331,900
59%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,491-0.6%
2024$12,570+40.1%
2023$8,973-0.4%
2022$9,006+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,400
DeedBook 3382, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1900