Skip to content

193 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block3602
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,351
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
30%
Improvement Value:$503,800
70%
Total Assessment$719,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,075-0.6%
2024$16,176+40.1%
2023$11,547-0.4%
2022$11,590+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004