Skip to content

189 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$587,500
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block3602
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
48%
Improvement Value:$234,200
52%
Total Assessment$450,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055-0.6%
2024$10,118+40.1%
2023$7,223-0.4%
2022$7,250+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$587,500

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 9724, Page 307Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

DeedBook 9196, Page 48Recorded4/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900