Skip to content

179 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 1999

Property Information

Block3602
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
51%
Improvement Value:$218,700
49%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964-0.6%
2024$10,026+40.1%
2023$7,157-0.4%
2022$7,184+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900