Skip to content

70 Sherman Pl.(Block 3602 Lot 42)Jersey City, NJ 07307

Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block3602
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$19,441+4.5%
2021$18,596+3.5%
2020$17,968+64.5%
2019$10,920+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

DeedBook 9336, Page 338Recorded8/29/2018