Skip to content

98 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Oct 7, 1980

Property Information

Block3602
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-1U-H-BG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,800
49%
Improvement Value:$274,600
51%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911-0.6%
2024$11,986+40.1%
2023$8,556-0.4%
2022$8,588+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3308, Page 1052

Property Built

Built

Year Built: 1915