Skip to content

112 Sherman Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 1998

Property Information

Block3602
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-FD1UHBG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,447
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,500
42%
Improvement Value:$418,900
58%
Total Assessment$722,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,131-0.6%
2024$16,232+40.1%
2023$11,587-0.4%
2022$11,631+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915