Skip to content

86 Sanford Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jul 30, 2025

Property Information

Block3602
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,500
38%
Improvement Value:$366,100
62%
Total Assessment$588,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,143-0.6%
2024$13,226+40.1%
2023$9,441-0.4%
2022$9,476+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft3,000DeedBook 9922, Page 251Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 9283, Page 780Recorded2/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1890