Skip to content

90 Sanford Pl.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$173,125
Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block3602
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,049
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,700
65%
Improvement Value:$116,900
35%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494-0.6%
2024$7,541+40.1%
2023$5,383-0.4%
2022$5,403+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,125
DeedBook 7225, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900